Za hezčí nádraží

Léto 2015. Jeden nápad, velká utopie. Nápad na vyčištění zanedbaných interiérů nádražní haly Ostrava-Vítkovice. Zpočátku soukromá akce, později přibývalo zájmu nadšenců architektury a nádraží Vítkovice. Společná myšlenka – hezčí nádraží. Přívětivější. Jak v jednom rozhovoru řekla mluvčí Českých drah – úklid není řešením. Je ale důrazným vykřičníkem nad fyzickým stavem a neudržovaností nádražního objektu. Nádraží chátra – co s ním bude dál? Ano – úklid opravdu není řešením. To musí přijít odjinud.

Za dobu čištění nádražní haly a nadchodu přišla pomoci osobně spousta lidí. Jiní zase pomohli finančními příspěvky a hmotnými dary jako např. čisticími prostředky a pomůckami, žebříkem apod. Našla se celá řada lidí, kterým není vrtkavý osud nádražní budovy lhostejný. Po dobu čištění bylo od září 2015 provedeno několik větších či menších čistícich akcí. Ostění z travertinu a keramiky v nádražní hale a nadchodu bylo očištěno od nánosu letité špíny, nálepek, žvýkaček a především od graffitů. Nádražní hala získala opět svou čistou podobu. I tak však působí omšele, neboť řada prvků v hale je fyzicky poškozena. I přesto si cestující všimli změny, která se na nádraží v poslední době udála. Čisticí akce má smysl. Zajímavé je, že na tyto akce chodí převážně lidé mladší, přibližně do 35 let. Většina z nich chodí pravidelně. Při úklidu jsme se seznámili, navázali nové kontakty. Pro některé je tato forma trávení času odreagováním se od běžných pracovních činností.

Pomoci může každý – stačí sledovat facebookové stránky nádraží nebo sekci AKTUÁLNÍ DĚNÍ na tomto webu. Společný úklid probíhá přibližně jednou měsíčně po dobu čtyř hodin, většinou v pátek odpoledne či v sobotu dopoledne. Nezáleží na tom, zda člověk přijde dobrovolně na čtyři hodiny či jen na třicet minut. Stačí opravdu málo – třeba jen vynést pytel s odpadky. Čisticích pomůcek máme dostatek, stejně jako čisticích prostředků. Čeho však není nikdy dost – jsou pracující ruce a gumové rukavice.

V případě jakýchkoliv dotazů ohledně čištění nádraží napište na emailovou ardesu: info@nadrazivitkovice.cz.  Můžete zde napsat také tehdy, pokud máte dotaz týkající se Polanecké spojky a nádraží, stejně tak v případě, že byste chtěli malým finančním obnosem podpořit okrašlovací akci.

Pokud přemýšlíte o zúčastnění se příští čisticí akce – neváhejte. Rádi vás uvidíme!

 

Stav před vyčištěním, 2015.

Stav před vyčištěním, 2015.

Stav po vyčištění, 2016.

Stav po vyčištění, 2016.

Stav před vyčištěním, 2015.

Stav před vyčištěním, 2015.

Stav po vyčištění, 2016.

Stav po vyčištění, 2016.